Liturgikus napok

A LITURGIKUS NAPOK TÁBLÁZATA

Az egyházi év szabályai és az általános római naptár 59—61. sz.

I.

1. Urunk szenvedésének és feltámadásának Húsvéti Szent Háromnapja.

1. Urunk születése (Karácsony), Urunk megjelenése (Vízkereszt), Urunk mennybemenetele és Pünkösd.

Advent, Nagyböjt és Húsvét vasárnapjai.

Hamvazószerda.

Nagyhét köznapjai hétfőtől Nagycsütörtökig bezárólag.

Húsvét nyolcadának napjai,

1. Az Úrnak, a Boldogságos Szűz Máriának és az általános naptárba felvett szenteknek főünnepei. Halottak napja.

1. A saját főünnepek, mégpedig:
  2. a) A hely, a helység, a város fővédőszentjeinek főünnepe.
  3. b) A templom felszentelésének, illetve felszentelési évfordulójának főünnepe.
  4. c) A templom Címének (titulus) főünnepe.
  5. d) A szerzetesrend vagy szerzetestársulat Címének, alapítójának, fővédőszentjének főünnepei.

II.

1. Urunk ünnepei, amelyek az általános naptárban találhatók.

1. A karácsonyi idő és az évközi idő vasárnapjai.

1. A Boldogságos Szűz Mária és a szentek általános naptárban található ünnepei.

1. A saját ünnepek, mégpedig:
  2. a) az egyházmegye fővédőszentjeinek ünnepe,
  3. b) a székesegyház felszentelési évfordulójának ünnepe,
  4. c) a vidék, a tartomány, a nemzet, a nagyobb föld-rajzi egység fővédőszentjének ünnepe,
  5. d) a szerzetesrend vagy a szerzetestársulat, illetőleg szerzetesi tartomány Címének, alapítójának, fővédőszentjének ünnepe, a pont előírásainak szemmel tartásával,
  6. e) a templom egyéb saját ünnepei,
  7. f) más olyan ünnepek, amelyek fel vannak tüntetve az egyházmegye, a szerzetesrend vagy szerzetestársulat naptárában.

1. Advent köznapjai december 17-től 24-ig bezárólag. A Karácsony nyolcadába eső napok. Nagyböjt köznapjai.

III.

1. Az általános naptár kötelező emléknapjai.

1. A saját kötelező emléknapok, mégpedig:
  2. a) a hely, az egyházmegye, a vidék vagy tartomány, a nemzet, a nagyobb földrajzi egység, a szerzetesrend, illetve a szerzetestársulat és szerzetesi tartomány társ-védőszentjei,
  3. b) valamely templom saját kötelező emléknapjai,
  4. c) azok a kötelező emléknapok, amelyeket az egy-házmegye, a szerzetesrend vagy a szerzetestársulat naptárai tartalmaznak.

1. Tetszés szerinti emléknapok.

Ugyanezen az alapon mint tetszés szerinti emléknapok ünnepelhetők azok a kötelező emléknapok, amelyek Nagyböjt köznapjaira esnek.

1. Advent köznapjai december 16-ig bezárólag.

A karácsonyi idő köznapjai január 2-től Vízkereszt utáni szombatig.

A húsvéti idő köznapjai a Húsvét nyolcada utáni hétfőtől kezdve a Pünkösd előtti szombatig bezárólag.

Az évközi idő köznapjai.

AZ ÜNNEPEK EGYBEESÉSE ÉS TALÁLKOZÁSA

Ha ugyanazon napra több ünneplés is esnék, az marad meg, amelyik a liturgikus napok táblázatán előbb áll. De a rangelsőséget élvező liturgikus nap által akadályozott főünnep kerüljön át a legközelebbi olyan napra, amely mentes az elsőbbségi táblázatban az 1-8. számnál megjelölt ünneplésektől. Az egyéb ünneplések abban az esztendőben elmaradnak.

Ha pedig egyazon napon kellene elmondani a napi zsolozsma Esti dicséretét és a következő nap I. Esti dicséretét, akkor előjogot az az Esti dicséret élvez, amelyik előbb áll a liturgikus napok táblázatán; egyenrangúság esetén pedig az aznapi Esti dicséret.